Staráte se o větší obsahový web? Serpo vám pomůže při návrhu vhodných štítků.

Štítky jsou vhodným pomocníkem SEO konzultantů. Díky nim vytvoříme nové vstupní stránky na relevantní klíčová slova nebo získáme prospěšné interní odkazy.

Návrh vhodné štítkové struktury – malý vs. velký web

Pokud navrhujete štítky pro malý web, třeba osobní blog, máte vyhráno. Stačí použít nástroje pro návrh klíčových slov a najít relevantní fráze, které je vhodné vykrýt právě pomocí štítků. 

Co ale dělat, když chcete doplnit chybějící štítky pro internetový zpravodajský portál jako je iDNES.cz nebo Novinky.cz? Ano, můžete strávit desítky (ne-li stovky) hodin nad rozsáhlou analýzou klíčových slov. Nebo můžete za půl hodiny zanalyzovat štítky konkurenčních portálů a inspirovat se zde. Zdá se to nemožné? Ne se Serpo.cz.

Postup krok za krokem

Pojďme si vše ukázat na konkrétním příkladu. Strukturu štítků má celkem dobře zpracovanou např. Aktuálně.cz. Potřebujeme pouze excel a export ze Serpa s klíčovými slovy, na která se v přirozených výsledcích zobrazuje váš konkurent.

Aktuálne.cz se na Seznamu zobrazuje v SERPu do čtyřidsáté pozice na 38 tisíc různých frází. Fráze včetně cílových url si stáhneme do Excelu. Dále vycházíme z toho, že URL štítků mají na Aktuálně obvykle jednu z těchto dvou podob:

 1. Jsou součástí tzv. Wikipedie, např. heslo Andrej Kiska, tj. url má tvar www.aktualne.cz/wiki/cokoliv
 2. Jsou generované prostřednictvím nějakého specializovaného nástroje. Mají pak tvar: www.aktualne.cz/nazev-fraze/l~i:keyword:ID. Vhodným příkladem je fráze Ukrajina

Vytučněné části v url budou sloužit k definici filtru pro rozpoznání url s vytvořenými štítky. Stačí použít filtr ve sloupci s URL – Filtr textu -> obsahuje (viz. obrázek č.1) a nastavit filtr dle obrázku č. 2.

filtr textu
Obrázek č. 1: Filtr textu, sloupec s URL
obrazek c2
Obrázek č. 2: Nastavení filtru

Z původních 38 tisíc záznamů nám zůstalo něco přes 12 tisíc klíčových slov. Je to pořád hodně. Seřadíme si proto klíčová slova podle hledanosti. Asi první tisíc slov má průměrnou měsíční hledanost větší než 300, co je vcelku rozumný filtr. Teď už víme, na které fráze se zaměřit.

Jak s daty naložit? 

Dále je postup více méně stejný, jako při malém webíku nebo blogu. Štítky může vytvářet brigádník v redakčním systémů ručně. Velké weby jako Novinky.cz nebo iDNES.cz však mají nejspíš vlastní redakční systém, který umožní založení štítků a jejich napárování na obsah automaticky. V takovém případě není potřeba omezovat se na limitní objem měsíčního hledání, ale připravit rovnou všech 12 tisíc štítků. 

Kromě návrhu štítků vám může export s klíčovými slovy konkurenta pomoct třeba při návrhu slovníku nebo oborové encyklopedie. Napadá vás nějaké další využití? Podělte se o něj v komentářích.

9 komentářů u „Staráte se o větší obsahový web? Serpo vám pomůže při návrhu vhodných štítků.“

  1. Co vím, tak Screeming Frog nebo Xenu projde pouze strukturu konkurenčního webu a vytáhne url. Nezjistí vám, na jaká klíčová slova má váš konkurent dobré pozice s konkrétní url a v reálném čase.

   OK, když projdeme obsah konkrétní url, můžete zhruba vyvodit, kterou niku klíčových slov chce konkurent danou url vykrýt. Ale jsme zase u ruční práce, která je pro velké weby těžko použitelná.

 1. Geniálne usper vecička :O :)) ..len sa akurat chcem opýtať či plánujete expandovať aj do iných zemí napr. aspoň na google.sk ?

  1. Dobrý den Petře,
   jak jsem již psala výše. Aktuálně se soustředíme na vyladění české verze. Pak se uvidí, ale další jazykové mutace, zejména slovenskou, do budoucna zvažujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.