Zdeněk Dvořák alias Linki

Rozhovor s Linkim nejen o linkbuildingu

Zdeňka Dvořáka alias Linkiho asi nemusíme zdlouhavě představovat. Z automobilového průmyslu a obchodníka s plasty se rychle vypracoval v jednoho z předních českých linkbuilderů. Pro Serpo si našel chvilku ve svém nabitém programu a prozradil něco o svých začátcích i aktuálních trendech v oboru.

 1. Vezmeme to pěkně popořádku. V rozhovoru pro Mladypodnikatel.cz jsi prozradil, že tě svět internetu zaujal už v roce 1999 na civilní službě. Můžeš popsat, co se dělo potom – jak ses dostal k online marketingu?

Až mnohem později v roce 2009. Předtím jsem dlouho blogoval (někdy od roku 2001 nebo 2002), učil se punkově lepit HTML a pak v Joomle. S Joomlou začal zlom, kdy jsem se v obsahu víc zaměřil na návody k ní a různá technická témata. Na ty články o Joomle chodilo dost lidí, některé hostingové firmy na ně samy odkazovaly. Náhodně jsem taky objevoval kousky on-page SEO.

Později se mi tohle hodilo, když jsem hledal druhý příjem. Takže online marketing byla racionální volba, která mě teď plně živí.

 1. Mluvíš o druhém příjmu. Jaký byl v té době ten hlavní? A pomohly ti tvé „mimomarketingové zkušenosti“ v tom, co děláš teď?

Určitě pomohly. Po škole jsem začínal jako obchodní referent, nákupčí, Key Account Manager i obchodník. V té době, kdy jsem začal s online marketingem, jsem prodával extrudované profily. Nákup i prodej je výborná škola pro jednání s lidmi, občas jsem byl i na školení, jak vést jednání, kde se dozvíš různé triky, jak šikovně dovést lidi tam, kam potřebuješ. Odkazy jsou taky o práci s lidmi a jejich motivací. Hlavně jsem rád, že mám rozhled i jinde. Chybí mi jen každodenní aktivní používání angličtiny.

 1. U motivace lidí při získávání odkazů bych se ráda zastavila. Jak odhaduješ, co komu výměnou nabídnout? Nebo máš na to už nějaký vlastní „zajetý“ postup?

První vodítko je vždycky web. Proč ho člověk asi dělá? U některých webů vidíš monetizační prvky jasně – reklamní bloky klikařů, affil. linky, prodané odkazy. Tito autoři slyší nejvíc na peníze nebo produkty, pokud se jim hodí. Nebo se snaží, aby jim web rostl, a pak se dá zkusit nějaká chytrá výměna nebo nabídka obsahu.

Velice minoritně funguje třeba nabídka pomoci, pokud na webu vidíš nějaký problém. Nebo produkty k recenzi.

Mám rád různé akce, které hledají promo. Když najdeš toho správného člověka, jehož cílem je právě sehnat promo. Výměnou za to můžeš být mediální partner.

Ty úplně základní motivace, z nichž můžeš vždycky v jednání vybírat, jsem před pár lety sepsal tady. Obecně jde o to najít v odkazech pojítko mezi tím, co chtějí oni, a co máš nebo můžeš mít ty.

 1. A když to teď obrátím z druhé, řekněme klientské, strany: Myslíš si, že jsou dnes majitelé webů „osvícenější“, zodpovědnější v tvorbě odkazového portfolia než třeba před 2-3 lety?

Těžko odpovědět, znám jich pár z těch mraků webů, co tu jsou. 🙂 Můžu soudit podle poptávek, co mi chodí, že někde je to lepší, ale leckde je to pořád oldschool. Často vidím divné podmínky, pravidla a cíle, co by klienti chtěli. Třeba „polování jedné fráze“.

Když se ale dívám do odkazových profilů, tak většina z nás stejně nějakým způsobem brousí hranu, protože to v praxi u většiny webů moc jinak nejde. Tím mám na mysli kombinaci za rozumný peníz v rozumném čase s rozumnými výsledky a riziky. Nakonec stejně nejde o majitele, ale o lidi, které si najmou.

Měl jsem za poslední dobu možnost školit v několika agenturách nebo u klientů, a protože školení nikde neinzeruji, tak mi přijde, že zájem o posun tady někde je.

 1. Pro pořádek, můžeš nám osvětlit význam „polohování jedné fráze“?

Haha, asi se jedná o změnu „pozice“ klíčového slova. Tuhle poptávku jsem hezky odmítl.

 1. Seznam v dubnu na Twitteru oznámil, že zahajuje tažení proti nekvalitním odkazům vylepšením klasifikace přirozenosti. Co si myslíš, že od toho můžeme čekat? Někteří o tom hned pod tweetem polemizovali.

Podobný plán avizovali už, když šlo ven Jalapeňo. Tohle je teoretizování, čekat od toho můžeme, že se budou snažit, aby něco fungovalo míň, nebo vůbec. Co to bude a kdy, to ukáže čas. K tomuto tématu je povinná četba trojdílný rozhovor s Dušanem Janovským na blogu Lukáše Pítry. Postřehl jsem jistou snahu o silnější komunikaci směrem ven ze Seznamu, snad u toho zůstanou, bude to ku prospěchu všem. Hodně zajímavá je i informace o tom, že problémy budou řešit i ti, co odkazují, ne jen ti, co odkazy získávají.

 1. Když už jsme u těch aktualizací vyhledávání typu Jalapeňo, dá se říct, které z nich nejvíc ovlivnily tvoji práci? Mám na mysli Seznam i Google, třeba za poslední 2 roky.

Mě nejvíc ovlivňují ty změny, které nejsou nikde „oficiálně“ vidět. Občas se s weby dějí divné věci, lámu si nad tím hlavu. Zrovna Seznam je na to expert. 🙂 Sledoval jsem třeba zajímavé jevy na půjčkových webech, ty jeden čas slušně padaly ze SERPu. Přímo moji práci nějak zásadně neovlivnila žádná změna, jen je to všechno už pár let takové pomalejší.

 1. Můžeš trochu rozvést to „pomalejší“ — jak to fungovalo před pár lety a dnes?

Dřív se vliv odkazů projevil rychleji. Za druhé se mnohem víc snažím najít cesty, jak se vyhnout placení za odkazy a ty upřednostnit. A to je prostě zdlouhavé, protože to mnohdy vyžaduje zapojit víc lidí, sehnat data, něco vyrobit, dostat to na web. Taky nepracuješ tolik s profíky, co vědí, jak věci chodí.

Nedávno jsem třeba získal odkaz z webu jednoho zemědělského družstva, vyžadovalo to pořídit si adresu na klientově doméně a hodně pravidelně se několik týdnů připomínat po mailu. Jinde musíš vydolovat seznam odběratelů, vše pečlivě projet, abys každého dokázala oslovit přesně na míru. Výhodou jsou pak odkazy, které nikdo další mít nebude.

 1. A teď ještě trochu z jiného soudku. Jsme rádi, že máš na webu mezi svými oblíbenými pomocníky i Collabim. Nedávno jsi testoval i náš nový nástroj Serpo a sepsal o něm pěkný článek, za který moc děkujeme. Nedá mi to a zeptám se – už jsi Serpo vyzkoušel i při klientské práci?

Vyzkoušel. Právě s ním pracuji na přípravě jedné strategie, kde i jako linkbuilder mám rychlou možnost zjistit, jak si klient stojí a kdo mu konkuruje, aniž bych měl v ruce analýzu klíčových slov.

Serpo jsem využil i přípravě svého testovacího XML katalogu, kde mi analýzu klíčových slov plně nahradilo.

 1. Povíš mi něco víc o svém testovacím katalogu? Myslím, že nejen mě by zajímal…

Je to takové pískoviště, kde se chci něco nového naučit a otestovat. Jsem v tomto úplný nováček, a když už pracuji s affiláky, chci do toho víc vidět. Jak funguje samotná tvorba s pluginem WP All Import, co se dá dělat s architekturou webu a hlavně, jak tu pošlapou odkazy. Do rozdávání mouder mám v tomto směru ale daleko, to bych ti doporučil spíš Ondru Martínka.

 1. A ještě jedna věc – za odměnu pro ty, kdo dočetli až sem, bych chtěla zjistit zásadní informaci: Jaks přišel ke své přezdívce Linki? 🙂

To není přezdívka, ale můj brand pro linkbuilding. 🙂 Na webu jsem od civilní služby používal nick Gyd, ten se do byznysu moc nehodil. Pro freelancera by se asi víc hodilo vlastní jméno, ale jen v Kroměříži znám osobně další dva Zdeňky Dvořáky.

Na podzim 2010 jsem se kvůli vymýšlení Linki docela zapotil, přečetl x různých návodů, jak tvořit značku a pak to přišlo samo po cestě na oběd.

To byla myslím docela úspěšná cesta…
Díky moc za rozhovor, a ať ti (nejen) „linki“ jdou! 🙂

2 komentáře u „Rozhovor s Linkim nejen o linkbuildingu“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.